State | District | Name | Party | Vote |
---|---|---|---|---|
VT | Rutland-7 | Joe N. Acinapura | Democratic, Republican | No |
VT | Windsor-4 | Steven C. Adams | Republican | No |
VT | Windsor-Orange-1 | David M. Ainsworth | Republican | No |
VT | Washington-6 | Janet Ancel | Democratic | Yes |
VT | Rutland-5-2 | Margaret 'Peg' Andrews | Democratic | Yes |
VT | Chittenden-3-1 | William N. 'Bill' Aswad | Democratic | Yes |
VT | Chittenden-3-6 | Kenneth W. Atkins | Democratic | Yes |
VT | Chittenden-3-9 | Albert C. 'Sonny' Audette | Democratic | No |
VT | Rutland-1-2 | Joseph A. Baker | Republican | No |
VT | Chittenden-6-7 | Clement J. 'Clem' Bissonnette | Democratic | Yes |
VT | Windsor-6-2 | Charles W. 'Chuck' Bohi | Democratic | Yes |
VT | Bennington-1 | Bill G.F. Botzow | Democratic | Yes |
VT | Franklin-1 | Carolyn Whitney Branagan | Republican | No |
VT | Addison-5 | Christopher A. Bray | Democratic | Yes |
VT | Chittenden-9-2 | Patrick M. Brennan | Republican | No |
VT | Bennington-4 | Cynthia M. Browning | Democratic | Did Not Vote |
VT | Windham-2-2 | Mollie S. Burke | Progressive | Yes |
VT | Rutland-3 | William P. 'Bill' Canfield | Republican | No |
VT | Windsor-Orange-2 | Margaret R. Cheney | Democratic | Yes |
VT | Addison-3 | Gregory S. Clark | Republican | No |
VT | Windsor-5 | Alison Hudnut Clarkson | Democratic | Yes |
VT | Windsor-6-2 | John J. Clerkin | Republican | No |
VT | Chittenden-9-1 | James O. 'Jim' Condon | Democratic | Yes |
VT | Orange-Caledonia | Charles W. 'Chip' Conquest | Democratic | Yes |
VT | Franklin-4 | Michel A. Consejo | Democratic | Yes |
VT | Orange-2 | Sarah L. Copeland Hanzas | Democratic | Yes |
VT | Bennington-2-1 | Timothy R. Corcoran II | Democratic | Yes |
VT | Rutland-5-4 | Gale Courcelle | Democratic | Yes |
VT | Caledonia-4 | Howard T. Crawford | Democratic, Republican | No |
VT | Orange-1 | Susan Hatch Davis | Democratic, Progressive | Yes |
VT | Windham-4 | David L. Deen | Democratic | Yes |
VT | Rutland-Windsor-2 | Dennis James Devereux | Republican | No |
VT | Franklin-3-2 | Eileen G. 'Lynn' Dickinson | Republican | No |
VT | Rutland-1 | Andrew Patrick 'Andy' Donaghy | Republican | No |
VT | Washington-1 | Anne B. Donahue | Republican | No |
VT | Chittenden-6-5 | Johannah Leddy Donovan | Democratic | Yes |
VT | Windham-3-3 | Sarah R. Edwards | Democratic, Progressive | Yes |
VT | Windsor-3-2 | Alice M. Emmons | Democratic | Yes |
VT | Chittenden-8-1 | Debbie G. Evans | Democratic | Yes |
VT | Rutland-5-1 | Peter J. Fagan | Republican | No |
VT | Addison-4 | Michael J. Fisher | Democratic | Yes |
VT | Rutland-6 | Margaret K. 'Peg' Flory | Republican | No |
VT | Chittenden-3 | William R. 'Bill' Frank | Democratic | Yes |
VT | Rutland-3 | Eldred Minor French | Democratic | Yes |
VT | Orange-Washington-Addison | Patsy T. French | Democratic | Yes |
VT | Chittenden-3-7 | Frank J. Geier III | Democratic | Yes |
VT | Franklin-1 | Gary Gilbert | Democratic | Yes |
VT | Washington-7 | Maxine Jo Grad | Democratic | Yes |
VT | Washington-7 | Adam M. Greshin | Independent | No |
VT | Windsor-Rutland | Sandy J. Haas | Progressive | Yes |
VT | Chittenden-7-3 | Helen J. Head | Democratic | Yes |
VT | Chittenden-8-3 | Martha P. Heath | Democratic | Yes |
VT | Rutland-3 | Robert G. 'Bob' Helm | Republican | No |
VT | Orleans-Lamoille | Mark A. Higley | Republican | No |
VT | Washington-4 | Mary S. Hooper | Democratic | Yes |
VT | Rutland-5-3 | Steven James 'Steve' Howard | Democratic | Yes |
VT | Franklin-2 | Richard J. 'Dick' Howrigan Sr. | Democratic | No |
VT | Windham-Bennington-Windsor-1 | Richard W. 'Rick' Hube | Republican | Did Not Vote |
VT | Chittenden-10 | Ronald E. Hubert | Republican | No |
VT | Chittenden-8-2 | Timothy 'Tim' Jerman | Democratic | Yes |
VT | Addison-2 | Willem W. Jewett | Democratic | Yes |
VT | Grand Isle-Chittenden | Mitzi Johnson | Democratic | Yes |
VT | Essex-Caledonia-Orleans | William F. 'Bill' Johnson | Democratic, Republican | No |
VT | Franklin-3-1 | Kathleen C. Keenan | Democratic | No |
VT | Orleans-2 | Duncan Frey Kilmartin | Democratic, Republican | No |
VT | Washington-4 | Warren Frederick 'Fritz' Kitzmiller | Democratic | Yes |
VT | Washington-5 | Anthony W. 'Tony' Klein | Democratic | Yes |
VT | Washington-2 | Thomas F. 'Tom' Koch | Democratic, Republican | Did Not Vote |
VT | Bennington-Rutland | Patricia C. 'Patti' Komline | Republican | No |
VT | Bennington-2-1 | Joseph L. Krawczyk Jr. | Republican | Yes |
VT | Addison-3 | Diane M. Lanpher | Democratic | Yes |
VT | Caledonia-1 | Leigh B. Larocque | Republican | No |
VT | Chittenden-3-2 | Mark Larson | Democratic | Yes |
VT | Caledonia-4 | Richard H. Lawrence | Republican | No |
VT | Chittenden-5-2 | Joan G. Lenes | Democratic | Yes |
VT | Caledonia-2 | Lucy Leriche | Democratic | Yes |
VT | Orleans-1 | Robert W. Lewis | Republican | No |
VT | Chittenden-4-2 | William J. 'Bill' Lippert Jr. | Democratic | Yes |
VT | Chittenden-3-3 | Jason P. Lorber | Democratic | Yes |
VT | Chittenden-2 | Terence D. 'Terry' Macaig | Democratic | Yes |
VT | Addison-1 | Steven Maier | Democratic | Yes |
VT | Rutland-Bennington | John W. Malcolm | Democratic | Yes |
VT | Windham-6 | Ann P. Manwaring | Democratic | Yes |
VT | Orleans-2 | Michael J. Marcotte | Republican | Did Not Vote |
VT | Windham-5 | Richard J. Marek | Democratic | Yes |
VT | Windsor-3-2 | Cynthia T. Martin | Democratic, Working Families | Yes |
VT | Lamoille-2 | Linda J. Martin | Democratic | Yes |
VT | Windsor-Orange-2 | James W. 'Jim' Masland | Democratic | Yes |
VT | Franklin-6 | Norman H. McAllister | Democratic, Republican | No |
VT | Chittenden-2 | James M. 'Jim' McCullough | Democratic | Yes |
VT | Washington-3-3 | Patricia A. 'Pat' McDonald | Republican | No |
VT | Washington-2 | Francis Matthew 'Topper' McFaun | Republican | No |
VT | Rutland-4 | James L. 'Jim' McNeil | Democratic, Republican | No |
VT | Windham-3-1 | Virginia A. 'Gini' Milkey | Democratic | Yes |
VT | Bennington-3 | Alice Miller | Democratic | Yes |
VT | Washington-Chittenden-1 | Sue M. Minter | Democratic | Yes |
VT | Windsor-6-1 | Mark B. Mitchell | Democratic | Yes |
VT | Bennington-2-2 | Anne H. Mook | Democratic | Yes |
VT | Windham-Bennington | John T. Moran | Democratic | Yes |
VT | Orleans-Caledonia-1 | John Morley III | Republican | No |
VT | Bennington-2-2 | Mary A. Morrissey | Republican | No |
VT | Windham-4 | Michael 'Mike' Mrowicki | Democratic | Yes |
VT | Chittenden-8-1 | Linda K. Myers | Republican | No |
VT | Lamoille-3 | Floyd W. Nease | Democratic | Yes |
VT | Addison-1 | Betty A. Nuovo | Democratic | Yes |
VT | Chittenden-1 | Anne T. O'Brien | Democratic | Did Not Vote |
VT | Windham-1 | Patricia A. 'Pat' O'Donnell | Republican | No |
VT | Windham-4 | Michael John Obuchowski | Democratic | Yes |
VT | Chittenden-1-2 | Scott A. Orr | Democratic | Yes |
VT | Windham-3 | Carolyn Wells Partridge | Democratic | Yes |
VT | Franklin-5 | Albert E. 'Chuck' Pearce | Democratic, Republican | No |
VT | Essex-Caledonia-1 | Janice L. Peaslee | Republican | No |
VT | Windsor-1-1 | Kathy Pellett | Democratic | Yes |
VT | Lamoille-Washington | Philip 'Peter' Peltz | Democratic | Yes |
VT | Franklin-4 | Peter E. Perley | Republican | Did Not Vote |
VT | Washington-3 | Paul N. Poirier | Independent | Did Not Vote |
VT | Rutland-2 | David E. 'Dave' Potter | Democratic | Yes |
VT | Chittenden-7-2 | Ann D. Pugh | Democratic | Yes |
VT | Chittenden-6-4 | Kesha K. Ram Hinsdale | Democratic | Yes |
VT | Caledonia-3 | Gerald W. 'Gary' Reis | Republican | No |
VT | Orleans-Caledonia-1 | John S. Rodgers | Democratic | Yes |
VT | Franklin-4 | Brian K. Savage | Republican | No |
VT | Lamoille-1 | Heidi E. Scheuermann | Republican | No |
VT | Windsor-2 | Ernest W. Shand | Democratic | Did Not Vote |
VT | Addison-4 | David D. 'Dave' Sharpe | Democratic | Yes |
VT | Rutland-Windsor-1 | Megan M. Smith | Democratic | Yes |
VT | Lamoille-Washington | Shapleigh 'Shap' Smith Jr. | Democratic | Did Not Vote |
VT | Caledonia-3 | Robert C. 'Bob' South | Democratic | Yes |
VT | Chittenden-9-2 | Kristy K. Spengler | Democratic | Yes |
VT | Addison-Rutland | William C. 'Will' Stevens | Independent | Yes |
VT | Washington-Chittenden | Thomas S. 'Tom' Stevens | Democratic | Yes |
VT | Windsor-1 | Donna G. Sweaney | Democratic | Yes |
VT | Washington-3 | Therese M. 'Tess' Taylor | Democratic | Yes |
VT | Chittenden-3 | George W. Till | Democratic | Yes |
VT | Caledonia-Washington | Catherine Beattie 'Kitty' Toll | Democratic | Yes |
VT | Orange-Washington-Addison | Lawrence E. 'Larry' Townsend | Democratic | Yes |
VT | Grand Isle-Chittenden-1-1 | Ira Trombley | Democratic | Did Not Vote |
VT | Chittenden-10 | Donald H. 'Don' Turner Jr. | Republican | No |
VT | Chittenden-8-2 | Linda J. Waite-Simpson | Democratic | Yes |
VT | Chittenden-5-1 | Katherine L. 'Kate' Webb | Democratic | Yes |
VT | Richard A. Westman | Republican | Did Not Vote | |
VT | Chittenden-3-3 | Rachel Weston | Democratic | Yes |
VT | Orleans-1 | Scott Wheeler | Republican | No |
VT | Bennington-4 | Jeffrey D. 'Jeff' Wilson | Democratic | Yes |
VT | Orange-1 | Philip C. Winters | Republican | No |
VT | Chittenden-6-5 | Susan L. Wizowaty | Democratic | Yes |
VT | Chittenden-6-1 | Kurt Wright | Republican | No |
VT | Franklin-3 | Jeffrey 'Jeff' Young | Democratic | Yes |
VT | Chittenden-7-1 | John Zenie | Democratic | Yes |
VT | Chittenden-3-4 | David E. 'Dave' Zuckerman | Progressive | Yes |
State | Name | Party | Vote |
---|---|---|---|
VT - Rutland-7 | Joe N. Acinapura | No | |
VT - Windsor-4 | Steven C. Adams | R | No |
VT - Windsor-Orange-1 | David M. Ainsworth | R | No |
VT - Washington-6 | Janet Ancel | D | Yes |
VT - Rutland-5-2 | Margaret 'Peg' Andrews | D | Yes |
VT - Chittenden-3-1 | William N. 'Bill' Aswad | D | Yes |
VT - Chittenden-3-6 | Kenneth W. Atkins | D | Yes |
VT - Chittenden-3-9 | Albert C. 'Sonny' Audette | D | No |
VT - Rutland-1-2 | Joseph A. Baker | R | No |
VT - Chittenden-6-7 | Clement J. 'Clem' Bissonnette | D | Yes |
VT - Windsor-6-2 | Charles W. 'Chuck' Bohi | D | Yes |
VT - Bennington-1 | Bill G.F. Botzow | D | Yes |
VT - Franklin-1 | Carolyn Whitney Branagan | R | No |
VT - Addison-5 | Christopher A. Bray | D | Yes |
VT - Chittenden-9-2 | Patrick M. Brennan | R | No |
VT - Bennington-4 | Cynthia M. Browning | D | Did Not Vote |
VT - Windham-2-2 | Mollie S. Burke | Yes | |
VT - Rutland-3 | William P. 'Bill' Canfield | R | No |
VT - Windsor-Orange-2 | Margaret R. Cheney | D | Yes |
VT - Addison-3 | Gregory S. Clark | R | No |
VT - Windsor-5 | Alison Hudnut Clarkson | D | Yes |
VT - Windsor-6-2 | John J. Clerkin | R | No |
VT - Chittenden-9-1 | James O. 'Jim' Condon | D | Yes |
VT - Orange-Caledonia | Charles W. 'Chip' Conquest | D | Yes |
VT - Franklin-4 | Michel A. Consejo | D | Yes |
VT - Orange-2 | Sarah L. Copeland Hanzas | D | Yes |
VT - Bennington-2-1 | Timothy R. Corcoran II | D | Yes |
VT - Rutland-5-4 | Gale Courcelle | D | Yes |
VT - Caledonia-4 | Howard T. Crawford | No | |
VT - Orange-1 | Susan Hatch Davis | Yes | |
VT - Windham-4 | David L. Deen | D | Yes |
VT - Rutland-Windsor-2 | Dennis James Devereux | R | No |
VT - Franklin-3-2 | Eileen G. 'Lynn' Dickinson | R | No |
VT - Rutland-1 | Andrew Patrick 'Andy' Donaghy | R | No |
VT - Washington-1 | Anne B. Donahue | R | No |
VT - Chittenden-6-5 | Johannah Leddy Donovan | D | Yes |
VT - Windham-3-3 | Sarah R. Edwards | Yes | |
VT - Windsor-3-2 | Alice M. Emmons | D | Yes |
VT - Chittenden-8-1 | Debbie G. Evans | D | Yes |
VT - Rutland-5-1 | Peter J. Fagan | R | No |
VT - Addison-4 | Michael J. Fisher | D | Yes |
VT - Rutland-6 | Margaret K. 'Peg' Flory | R | No |
VT - Chittenden-3 | William R. 'Bill' Frank | D | Yes |
VT - Rutland-3 | Eldred Minor French | D | Yes |
VT - Orange-Washington-Addison | Patsy T. French | D | Yes |
VT - Chittenden-3-7 | Frank J. Geier III | D | Yes |
VT - Franklin-1 | Gary Gilbert | D | Yes |
VT - Washington-7 | Maxine Jo Grad | D | Yes |
VT - Washington-7 | Adam M. Greshin | No | |
VT - Windsor-Rutland | Sandy J. Haas | Yes | |
VT - Chittenden-7-3 | Helen J. Head | D | Yes |
VT - Chittenden-8-3 | Martha P. Heath | D | Yes |
VT - Rutland-3 | Robert G. 'Bob' Helm | R | No |
VT - Orleans-Lamoille | Mark A. Higley | R | No |
VT - Washington-4 | Mary S. Hooper | D | Yes |
VT - Rutland-5-3 | Steven James 'Steve' Howard | D | Yes |
VT - Franklin-2 | Richard J. 'Dick' Howrigan Sr. | D | No |
VT - Windham-Bennington-Windsor-1 | Richard W. 'Rick' Hube | R | Did Not Vote |
VT - Chittenden-10 | Ronald E. Hubert | R | No |
VT - Chittenden-8-2 | Timothy 'Tim' Jerman | D | Yes |
VT - Addison-2 | Willem W. Jewett | D | Yes |
VT - Grand Isle-Chittenden | Mitzi Johnson | D | Yes |
VT - Essex-Caledonia-Orleans | William F. 'Bill' Johnson | No | |
VT - Franklin-3-1 | Kathleen C. Keenan | D | No |
VT - Orleans-2 | Duncan Frey Kilmartin | No | |
VT - Washington-4 | Warren Frederick 'Fritz' Kitzmiller | D | Yes |
VT - Washington-5 | Anthony W. 'Tony' Klein | D | Yes |
VT - Washington-2 | Thomas F. 'Tom' Koch | Did Not Vote | |
VT - Bennington-Rutland | Patricia C. 'Patti' Komline | R | No |
VT - Bennington-2-1 | Joseph L. Krawczyk Jr. | R | Yes |
VT - Addison-3 | Diane M. Lanpher | D | Yes |
VT - Caledonia-1 | Leigh B. Larocque | R | No |
VT - Chittenden-3-2 | Mark Larson | D | Yes |
VT - Caledonia-4 | Richard H. Lawrence | R | No |
VT - Chittenden-5-2 | Joan G. Lenes | D | Yes |
VT - Caledonia-2 | Lucy Leriche | D | Yes |
VT - Orleans-1 | Robert W. Lewis | R | No |
VT - Chittenden-4-2 | William J. 'Bill' Lippert Jr. | D | Yes |
VT - Chittenden-3-3 | Jason P. Lorber | D | Yes |
VT - Chittenden-2 | Terence D. 'Terry' Macaig | D | Yes |
VT - Addison-1 | Steven Maier | D | Yes |
VT - Rutland-Bennington | John W. Malcolm | D | Yes |
VT - Windham-6 | Ann P. Manwaring | D | Yes |
VT - Orleans-2 | Michael J. Marcotte | R | Did Not Vote |
VT - Windham-5 | Richard J. Marek | D | Yes |
VT - Windsor-3-2 | Cynthia T. Martin | Yes | |
VT - Lamoille-2 | Linda J. Martin | D | Yes |
VT - Windsor-Orange-2 | James W. 'Jim' Masland | D | Yes |
VT - Franklin-6 | Norman H. McAllister | No | |
VT - Chittenden-2 | James M. 'Jim' McCullough | D | Yes |
VT - Washington-3-3 | Patricia A. 'Pat' McDonald | R | No |
VT - Washington-2 | Francis Matthew 'Topper' McFaun | R | No |
VT - Rutland-4 | James L. 'Jim' McNeil | No | |
VT - Windham-3-1 | Virginia A. 'Gini' Milkey | D | Yes |
VT - Bennington-3 | Alice Miller | D | Yes |
VT - Washington-Chittenden-1 | Sue M. Minter | D | Yes |
VT - Windsor-6-1 | Mark B. Mitchell | D | Yes |
VT - Bennington-2-2 | Anne H. Mook | D | Yes |
VT - Windham-Bennington | John T. Moran | D | Yes |
VT - Orleans-Caledonia-1 | John Morley III | R | No |
VT - Bennington-2-2 | Mary A. Morrissey | R | No |
VT - Windham-4 | Michael 'Mike' Mrowicki | D | Yes |
VT - Chittenden-8-1 | Linda K. Myers | R | No |
VT - Lamoille-3 | Floyd W. Nease | D | Yes |
VT - Addison-1 | Betty A. Nuovo | D | Yes |
VT - Chittenden-1 | Anne T. O'Brien | D | Did Not Vote |
VT - Windham-1 | Patricia A. 'Pat' O'Donnell | R | No |
VT - Windham-4 | Michael John Obuchowski | D | Yes |
VT - Chittenden-1-2 | Scott A. Orr | D | Yes |
VT - Windham-3 | Carolyn Wells Partridge | D | Yes |
VT - Franklin-5 | Albert E. 'Chuck' Pearce | No | |
VT - Essex-Caledonia-1 | Janice L. Peaslee | R | No |
VT - Windsor-1-1 | Kathy Pellett | D | Yes |
VT - Lamoille-Washington | Philip 'Peter' Peltz | D | Yes |
VT - Franklin-4 | Peter E. Perley | R | Did Not Vote |
VT - Washington-3 | Paul N. Poirier | Did Not Vote | |
VT - Rutland-2 | David E. 'Dave' Potter | D | Yes |
VT - Chittenden-7-2 | Ann D. Pugh | D | Yes |
VT - Chittenden-6-4 | Kesha K. Ram Hinsdale | D | Yes |
VT - Caledonia-3 | Gerald W. 'Gary' Reis | R | No |
VT - Orleans-Caledonia-1 | John S. Rodgers | D | Yes |
VT - Franklin-4 | Brian K. Savage | R | No |
VT - Lamoille-1 | Heidi E. Scheuermann | R | No |
VT - Windsor-2 | Ernest W. Shand | D | Did Not Vote |
VT - Addison-4 | David D. 'Dave' Sharpe | D | Yes |
VT - Rutland-Windsor-1 | Megan M. Smith | D | Yes |
VT - Lamoille-Washington | Shapleigh 'Shap' Smith Jr. | D | Did Not Vote |
VT - Caledonia-3 | Robert C. 'Bob' South | D | Yes |
VT - Chittenden-9-2 | Kristy K. Spengler | D | Yes |
VT - Addison-Rutland | William C. 'Will' Stevens | Yes | |
VT - Washington-Chittenden | Thomas S. 'Tom' Stevens | D | Yes |
VT - Windsor-1 | Donna G. Sweaney | D | Yes |
VT - Washington-3 | Therese M. 'Tess' Taylor | D | Yes |
VT - Chittenden-3 | George W. Till | D | Yes |
VT - Caledonia-Washington | Catherine Beattie 'Kitty' Toll | D | Yes |
VT - Orange-Washington-Addison | Lawrence E. 'Larry' Townsend | D | Yes |
VT - Grand Isle-Chittenden-1-1 | Ira Trombley | D | Did Not Vote |
VT - Chittenden-10 | Donald H. 'Don' Turner Jr. | R | No |
VT - Chittenden-8-2 | Linda J. Waite-Simpson | D | Yes |
VT - Chittenden-5-1 | Katherine L. 'Kate' Webb | D | Yes |
VT - | Richard A. Westman | R | Did Not Vote |
VT - Chittenden-3-3 | Rachel Weston | D | Yes |
VT - Orleans-1 | Scott Wheeler | R | No |
VT - Bennington-4 | Jeffrey D. 'Jeff' Wilson | D | Yes |
VT - Orange-1 | Philip C. Winters | R | No |
VT - Chittenden-6-5 | Susan L. Wizowaty | D | Yes |
VT - Chittenden-6-1 | Kurt Wright | R | No |
VT - Franklin-3 | Jeffrey 'Jeff' Young | D | Yes |
VT - Chittenden-7-1 | John Zenie | D | Yes |
VT - Chittenden-3-4 | David E. 'Dave' Zuckerman | Yes |