State | District | Name | Party | Vote |
---|---|---|---|---|
IA | 1 | Wesley Whitead | Democratic | Yes |
IA | 2 | Roger F. Wendt | Democratic | Yes |
IA | 3 | Daniel A. 'Dan' Huseman | Republican | No |
IA | 4 | Dwayne Arlan Alons | Republican | No |
IA | 5 | Royd E. Chambers | Republican | No |
IA | 5 | Chuck Soderberg | Republican | No |
IA | 6 | William 'Mike' May | Republican | No |
IA | 7 | Marcella R. Frevert | Democratic | Yes |
IA | 8 | Dolores M. Mertz | Democratic | Yes |
IA | 8 | Henry Vincent Rayhons | Republican | No |
IA | 9 | McKinley D. Bailey | Democratic | Yes |
IA | 9 | Helen Miller | Democratic | Yes |
IA | 11 | Gary Worthan | Republican | No |
IA | 13 | Bill Schickel | Republican | No |
IA | 14 | Mark A. Kuhn | Democratic | Yes |
IA | 16 | Charles R. 'Chuck' Gipp | Republican | Did Not Vote |
IA | 17 | Matt W. Windschitl | Republican | No |
IA | 18 | Andrew J. Wenthe | Democratic | Yes |
IA | 19 | Ralph C. Watts | Republican | No |
IA | 20 | Doris J. Kelley | Democratic | Yes |
IA | 20 | Clel E. Baudler | Republican | No |
IA | 21 | Jack E. Drake | Republican | No |
IA | 21 | Tami Wiencek | Republican | No |
IA | 22 | Greg Forristall | Republican | No |
IA | 23 | Daniel J. 'Dan' Rasmussen | Republican | No |
IA | 24 | Cecil A. Dolecheck | Republican | No |
IA | 25 | Thomas J. 'Tom' Schueller | Democratic | Yes |
IA | 26 | Polly Bukta | Democratic | Yes |
IA | 27 | Pam Jochum | Democratic | Yes |
IA | 29 | Romaine H. 'Ro' Foege | Democratic | Yes |
IA | 31 | Rick L. Olson | Democratic | Yes |
IA | 31 | Ray Zirkelbach | Democratic | Did Not Vote |
IA | 32 | Steven F. Lukan | Republican | No |
IA | 33 | Richard D. 'Rich' Taylor | Democratic | Yes |
IA | 33 | Kevin M. McCarthy | Democratic | Yes |
IA | 34 | Bruce L. Hunter | Democratic | Yes |
IA | 35 | Ako Abdul-Samad | Democratic | Yes |
IA | 36 | Swati A. Dandekar | Democratic | Yes |
IA | 37 | Art Staed | Democratic | Yes |
IA | 40 | Lance J. Horbach | Republican | Did Not Vote |
IA | 41 | Paul A. Bell | Democratic | Yes |
IA | 41 | Jo Oldson | Democratic | Yes |
IA | 42 | Geri D. Huser | Democratic | No |
IA | 44 | Polly Granzow | Republican | No |
IA | 45 | Beth Wessel-Kroeschell | Democratic | Yes |
IA | 46 | Lisa K. Heddens | Democratic | Yes |
IA | 48 | Donovan Olson | Democratic | Yes |
IA | 49 | Dave Deyoe | Republican | No |
IA | 50 | David A. 'Dave' Tjepkes | Republican | No |
IA | 50 | Patrick 'Pat' Grassley | Republican | No |
IA | 51 | Rod Roberts | Republican | Did Not Vote |
IA | 52 | Brian J. Quirk | Democratic | Yes |
IA | 54 | Christopher C. Rants | Republican | No |
IA | 54 | Linda L. Upmeyer | Republican | No |
IA | 55 | Clarence C. Hoffman | Republican | No |
IA | 55 | Roger D. Thomas | Democratic | Yes |
IA | 59 | Dan Clute | Republican | No |
IA | 59 | Bob M. Kressig | Democratic | Yes |
IA | 60 | Libby Swanson Jacobs | Republican | No |
IA | 62 | Deborah L. 'Deb' Berry | Democratic | Yes |
IA | 63 | Scott J. Raecker | Republican | Did Not Vote |
IA | 64 | Janet Petersen | Democratic | Yes |
IA | 65 | Wayne W. Ford | Democratic | Yes |
IA | 65 | Tyler Olson | Democratic | Yes |
IA | 67 | Kraig Paulsen | Republican | No |
IA | 69 | Walt Tomenga | Republican | No |
IA | 70 | Carmine Boal | Republican | No |
IA | 70 | Todd E. Taylor | Democratic | Yes |
IA | 71 | Mark D. Smith | Democratic | Yes |
IA | 71 | James 'Jim' Van Engelenhoven | Republican | No |
IA | 72 | Richard D. 'Rich' Arnold | Republican | No |
IA | 73 | Jodi Tymeson | Republican | No |
IA | 74 | David 'Dave' Jacoby | Democratic | Yes |
IA | 74 | Mark Davitt | Democratic | Yes |
IA | 75 | Eric J. Palmer | Democratic | Yes |
IA | 75 | Dawn Pettengill | Republican | No |
IA | 76 | Betty R. De Boef | Republican | No |
IA | 79 | Jeff A. Kaufmann | Republican | No |
IA | 80 | Nathan K. Reichert | Democratic | Yes |
IA | 81 | Mary A. Gaskill | Democratic | Yes |
IA | 81 | James 'Jamie' Van Fossen | Republican | No |
IA | 84 | Elesha Gayman | Democratic | Yes |
IA | 84 | David E. 'Dave' Heaton | Republican | No |
IA | 85 | Vicki S. Lensing | Democratic | Yes |
IA | 86 | Mary J. Mascher | Democratic | Yes |
IA | 87 | Dennis M. Cohoon | Democratic | Yes |
IA | 88 | Thomas R. 'Tom' Sands | Republican | No |
IA | 89 | Jim Lykam | Democratic | Yes |
IA | 89 | Sandra H. 'Sandy' Greiner | Republican | No |
IA | 90 | Cindy L. Winckler | Democratic | Yes |
IA | 90 | John R. Whitaker | Democratic | Yes |
IA | 92 | Philip Leon 'Phil' Wise | Democratic | Yes |
IA | 94 | Kurt Swaim | Democratic | Yes |
IA | 94 | Linda J. Miller | Republican | No |
IA | 95 | Michael J. 'Mike' Reasoner | Democratic | Yes |
IA | 97 | Steven N. Olson | Republican | No |
IA | 97 | Richard 'Rich' Anderson | Republican | No |
IA | 99 | Doug Struyk | Republican | No |
IA | 99 | Patrick Joseph 'Pat' Murphy | Democratic | Yes |
IA | 100 | Paul C. Shomshor Jr. | Democratic | Yes |
State | Name | Party | Vote |
---|---|---|---|
IA - 1 | Wesley Whitead | D | Yes |
IA - 2 | Roger F. Wendt | D | Yes |
IA - 3 | Daniel A. 'Dan' Huseman | R | No |
IA - 4 | Dwayne Arlan Alons | R | No |
IA - 5 | Royd E. Chambers | R | No |
IA - 5 | Chuck Soderberg | R | No |
IA - 6 | William 'Mike' May | R | No |
IA - 7 | Marcella R. Frevert | D | Yes |
IA - 8 | Dolores M. Mertz | D | Yes |
IA - 8 | Henry Vincent Rayhons | R | No |
IA - 9 | McKinley D. Bailey | D | Yes |
IA - 9 | Helen Miller | D | Yes |
IA - 11 | Gary Worthan | R | No |
IA - 13 | Bill Schickel | R | No |
IA - 14 | Mark A. Kuhn | D | Yes |
IA - 16 | Charles R. 'Chuck' Gipp | R | Did Not Vote |
IA - 17 | Matt W. Windschitl | R | No |
IA - 18 | Andrew J. Wenthe | D | Yes |
IA - 19 | Ralph C. Watts | R | No |
IA - 20 | Doris J. Kelley | D | Yes |
IA - 20 | Clel E. Baudler | R | No |
IA - 21 | Jack E. Drake | R | No |
IA - 21 | Tami Wiencek | R | No |
IA - 22 | Greg Forristall | R | No |
IA - 23 | Daniel J. 'Dan' Rasmussen | R | No |
IA - 24 | Cecil A. Dolecheck | R | No |
IA - 25 | Thomas J. 'Tom' Schueller | D | Yes |
IA - 26 | Polly Bukta | D | Yes |
IA - 27 | Pam Jochum | D | Yes |
IA - 29 | Romaine H. 'Ro' Foege | D | Yes |
IA - 31 | Rick L. Olson | D | Yes |
IA - 31 | Ray Zirkelbach | D | Did Not Vote |
IA - 32 | Steven F. Lukan | R | No |
IA - 33 | Richard D. 'Rich' Taylor | D | Yes |
IA - 33 | Kevin M. McCarthy | D | Yes |
IA - 34 | Bruce L. Hunter | D | Yes |
IA - 35 | Ako Abdul-Samad | D | Yes |
IA - 36 | Swati A. Dandekar | D | Yes |
IA - 37 | Art Staed | D | Yes |
IA - 40 | Lance J. Horbach | R | Did Not Vote |
IA - 41 | Paul A. Bell | D | Yes |
IA - 41 | Jo Oldson | D | Yes |
IA - 42 | Geri D. Huser | D | No |
IA - 44 | Polly Granzow | R | No |
IA - 45 | Beth Wessel-Kroeschell | D | Yes |
IA - 46 | Lisa K. Heddens | D | Yes |
IA - 48 | Donovan Olson | D | Yes |
IA - 49 | Dave Deyoe | R | No |
IA - 50 | David A. 'Dave' Tjepkes | R | No |
IA - 50 | Patrick 'Pat' Grassley | R | No |
IA - 51 | Rod Roberts | R | Did Not Vote |
IA - 52 | Brian J. Quirk | D | Yes |
IA - 54 | Christopher C. Rants | R | No |
IA - 54 | Linda L. Upmeyer | R | No |
IA - 55 | Clarence C. Hoffman | R | No |
IA - 55 | Roger D. Thomas | D | Yes |
IA - 59 | Dan Clute | R | No |
IA - 59 | Bob M. Kressig | D | Yes |
IA - 60 | Libby Swanson Jacobs | R | No |
IA - 62 | Deborah L. 'Deb' Berry | D | Yes |
IA - 63 | Scott J. Raecker | R | Did Not Vote |
IA - 64 | Janet Petersen | D | Yes |
IA - 65 | Wayne W. Ford | D | Yes |
IA - 65 | Tyler Olson | D | Yes |
IA - 67 | Kraig Paulsen | R | No |
IA - 69 | Walt Tomenga | R | No |
IA - 70 | Carmine Boal | R | No |
IA - 70 | Todd E. Taylor | D | Yes |
IA - 71 | Mark D. Smith | D | Yes |
IA - 71 | James 'Jim' Van Engelenhoven | R | No |
IA - 72 | Richard D. 'Rich' Arnold | R | No |
IA - 73 | Jodi Tymeson | R | No |
IA - 74 | David 'Dave' Jacoby | D | Yes |
IA - 74 | Mark Davitt | D | Yes |
IA - 75 | Eric J. Palmer | D | Yes |
IA - 75 | Dawn Pettengill | R | No |
IA - 76 | Betty R. De Boef | R | No |
IA - 79 | Jeff A. Kaufmann | R | No |
IA - 80 | Nathan K. Reichert | D | Yes |
IA - 81 | Mary A. Gaskill | D | Yes |
IA - 81 | James 'Jamie' Van Fossen | R | No |
IA - 84 | Elesha Gayman | D | Yes |
IA - 84 | David E. 'Dave' Heaton | R | No |
IA - 85 | Vicki S. Lensing | D | Yes |
IA - 86 | Mary J. Mascher | D | Yes |
IA - 87 | Dennis M. Cohoon | D | Yes |
IA - 88 | Thomas R. 'Tom' Sands | R | No |
IA - 89 | Jim Lykam | D | Yes |
IA - 89 | Sandra H. 'Sandy' Greiner | R | No |
IA - 90 | Cindy L. Winckler | D | Yes |
IA - 90 | John R. Whitaker | D | Yes |
IA - 92 | Philip Leon 'Phil' Wise | D | Yes |
IA - 94 | Kurt Swaim | D | Yes |
IA - 94 | Linda J. Miller | R | No |
IA - 95 | Michael J. 'Mike' Reasoner | D | Yes |
IA - 97 | Steven N. Olson | R | No |
IA - 97 | Richard 'Rich' Anderson | R | No |
IA - 99 | Doug Struyk | R | No |
IA - 99 | Patrick Joseph 'Pat' Murphy | D | Yes |
IA - 100 | Paul C. Shomshor Jr. | D | Yes |