State | District | Name | Party | Vote |
---|---|---|---|---|
MN | 1A | Maxine Penas | Republican | Yes |
MN | 1B | Bernard 'Bernie' Lieder | Democratic/Farmer/Labor | Yes |
MN | 2A | Kent Eken | Democratic/Farmer/Labor | Yes |
MN | 2B | Brita Sailer | Democratic/Farmer/Labor | Yes |
MN | 3A | David Dill | Democratic/Farmer/Labor | Yes |
MN | 3A | Irv Anderson | Democratic/Farmer/Labor | Yes |
MN | 3B | Loren A. Solberg | Democratic/Farmer/Labor | Yes |
MN | 3B | Mary Murphy | Democratic/Farmer/Labor | Yes |
MN | 4A | Frank R. Moe | Democratic/Farmer/Labor | Yes |
MN | 4B | Larry Howes | Republican | No |
MN | 4B | Paul A. Marquart | Democratic/Farmer/Labor | Yes |
MN | 5A | Tom Rukavina | Democratic/Farmer/Labor | Yes |
MN | 5B | Anthony 'Tony' Sertich | Democratic/Farmer/Labor | Yes |
MN | 7A | Thomas E. Huntley | Democratic/Farmer/Labor | Yes |
MN | 7B | Mike Jaros | Democratic/Farmer/Labor | No |
MN | 8A | Bill Hilty | Democratic/Farmer/Labor | No |
MN | 8A | Bud Nornes | Republican | Yes |
MN | 8B | Judy Soderstrom | Republican | No |
MN | 9A | Morrie Lanning | Republican | Yes |
MN | 10B | Dean Simpson | Republican | Yes |
MN | 11A | Torrey N. Westrom | Republican | No |
MN | 11B | Mary Ellen Otremba | Democratic/Farmer/Labor | No |
MN | 12A | Paul Gazelka | Republican | Yes |
MN | 12B | Greg Blaine | Republican | Yes |
MN | 13A | Bud Heidgerken | Republican | Yes |
MN | 13B | Al Juhnke | Democratic/Farmer/Labor | Yes |
MN | 14A | Daniel Mark 'Dan' Severson | Republican | Yes |
MN | 14B | Larry J. Hosch | Democratic/Farmer/Labor | Yes |
MN | 15A | Jim Knoblach | Republican | No |
MN | 15B | Larry Haws | Democratic/Farmer/Labor | Yes |
MN | 16A | Sondra Erickson | Republican | No |
MN | 16B | Mark Douglas Olson | Republican | No |
MN | 17A | Robert B. 'Rob' Eastlund | Republican | Yes |
MN | 17B | Peter 'Pete' Nelson | Republican | Yes |
MN | 18A | Scott Newman | Republican | No |
MN | 18A | Dean Urdahl | Republican | Yes |
MN | 19A | Bruce D. Anderson | Republican | No |
MN | 19B | Thomas Earl 'Tom' Emmer | Republican | No |
MN | 20A | Aaron Peterson | Democratic/Farmer/Labor | Yes |
MN | 20B | Lyle J. Koenen | Democratic/Farmer/Labor | Yes |
MN | 21A | Marty J. Seifert | Republican | No |
MN | 21B | Brad Finstad | Republican | Yes |
MN | 22A | Doug Magnus | Republican | Yes |
MN | 22B | Rod Hamilton | Republican | Yes |
MN | 23A | Bob Gunther | Republican | Yes |
MN | 23A | Ruth E. Johnson | Democratic/Farmer/Labor | Yes |
MN | 23B | Tony Cornish | Republican | No |
MN | 23B | John Dorn | Democratic/Farmer/Labor | Yes |
MN | 24B | Patti Fritz | Democratic/Farmer/Labor | Yes |
MN | 25A | Laura Brod | Republican | Yes |
MN | 25B | Ray Cox | Republican | Yes |
MN | 26A | Connie Ruth | Republican | Yes |
MN | 26A | Tina Liebling | Democratic/Farmer/Labor | No |
MN | 27A | Dan Dorman | Republican | Yes |
MN | 27B | Jeanne E. Poppe | Democratic/Farmer/Labor | Yes |
MN | 28A | Jerry Dempsey | Republican | Yes |
MN | 28A | Gene Pelowski Jr. | Democratic/Farmer/Labor | Yes |
MN | 28B | Steven A. 'Steve' Sviggum | Republican | Yes |
MN | 29A | Randy Demmer | Republican | Yes |
MN | 29B | Francis 'Fran' Bradley | Republican | Yes |
MN | 30B | Andy J. Welti | Democratic/Farmer/Labor | Yes |
MN | 31B | Tom M. Hackbarth | Republican | No |
MN | 31B | Gregory M. 'Greg' Davids | Republican | Yes |
MN | 33A | Steve Smith | Republican | No |
MN | 33B | Barbara J. 'Barb' Sykora | Republican | Yes |
MN | 34A | Joyce J. Peppin | Republican | No |
MN | 34A | Paul Kohls | Republican | No |
MN | 34B | Kurt Zellers | Republican | No |
MN | 35A | Jim Abeler II | Republican | Yes |
MN | 35B | Mark W. Buesgens | Republican | No |
MN | 36B | Melissa Hortman | Democratic/Farmer/Labor | Yes |
MN | 37A | Lloyd Cybart | Republican | Yes |
MN | 37B | Dennis D. Ozment | Republican | Yes |
MN | 38A | Tim Wilkin | Republican | No |
MN | 38B | Matt Dean | Republican | No |
MN | 38B | Lynn Wardlow | Republican | Yes |
MN | 39B | Joseph 'Joe' Atkins | Democratic/Farmer/Labor | Yes |
MN | 40A | Duke Powell | Republican | No |
MN | 40A | Michael V. 'Mike' Nelson | Democratic/Farmer/Labor | Yes |
MN | 40B | Debra Hilstrom | Democratic/Farmer/Labor | Yes |
MN | 41A | Ron Erhardt | Republican | No |
MN | 41B | Neil W. Peterson | Republican | Yes |
MN | 42A | Maria Ruud | Democratic/Farmer/Labor | No |
MN | 42B | Erik Paulsen | Republican | No |
MN | 43A | Jeff Johnson | Republican | No |
MN | 43B | Ron Abrams | Republican | No |
MN | 43B | Leon M. Lillie | Democratic/Farmer/Labor | Yes |
MN | 44B | Ronald Steven 'Ron' Latz | Democratic/Farmer/Labor | No |
MN | 45A | Sandra Peterson | Democratic/Farmer/Labor | No |
MN | 45A | Lyndon R. Carlson Sr. | Democratic/Farmer/Labor | No |
MN | 46B | Steve Simon | Democratic/Farmer/Labor | Yes |
MN | 47A | Denise R. Dittrich | Democratic/Farmer/Labor | Did Not Vote |
MN | 47B | Joe Hoppe | Republican | Yes |
MN | 49A | Chris DeLaForest | Republican | No |
MN | 49B | Kathy M. Tingelstad | Republican | Yes |
MN | 50A | Barbara J. 'Barb' Goodwin | Democratic/Farmer/Labor | No |
MN | 50B | Char Samuelson | Republican | Yes |
MN | 50B | Ann Lenczewski | Democratic/Farmer/Labor | No |
MN | 51A | Andrew J. 'Andy' Westerberg | Republican | Yes |
MN | 51B | Connie Bernardy | Democratic/Farmer/Labor | No |
MN | 52A | Richard 'Rick' Hansen | Democratic/Farmer/Labor | No |
MN | 52A | Ray Vandeveer | Republican | No |
MN | 53A | Philip 'Phil' Krinkie | Republican | No |
MN | 53B | Doug Meslow | Republican | Yes |
MN | 54A | Mindy G. Greiling | Democratic/Farmer/Labor | No |
MN | 54B | Bev Scalze | Democratic/Farmer/Labor | Yes |
MN | 54B | Denny McNamara | Republican | Yes |
MN | 55A | Michael L. 'Mike' Beard | Republican | Yes |
MN | 55B | Nora Slawik | Democratic/Farmer/Labor | Yes |
MN | 56A | Mike Charron | Republican | Yes |
MN | 56B | Karen Klinzing | Republican | No |
MN | 57A | Katie Sieben | Democratic/Farmer/Labor | Yes |
MN | 58A | Mary Liz Holberg | Republican | No |
MN | 58B | Patrick 'Pat' Garofalo | Republican | Yes |
MN | 58B | Keith Maurice Ellison | Democratic/Farmer/Labor | No |
MN | 59A | Joe Mullery | Democratic/Farmer/Labor | No |
MN | 60A | Margaret Anderson Kelliher | Democratic/Farmer/Labor | Yes |
MN | 60A | Diane Loeffler | Democratic/Farmer/Labor | No |
MN | 60B | Phyllis Kahn | Democratic/Farmer/Labor | No |
MN | 61A | Frank D. Hornstein | Democratic/Farmer/Labor | No |
MN | 61B | Neva Walker | Democratic/Farmer/Labor | No |
MN | 61B | Paul C. Thissen | Democratic/Farmer/Labor | Yes |
MN | 62A | Karen J. Clark | Democratic/Farmer/Labor | No |
MN | 63A | Jim T. Davnie | Democratic/Farmer/Labor | No |
MN | 63B | Jean Wagenius | Democratic/Farmer/Labor | No |
MN | 63B | Dan Larson | Democratic/Farmer/Labor | No |
MN | 64A | Matt Entenza | Democratic/Farmer/Labor | Yes |
MN | 64B | Michael 'Mike' Paymar | Democratic/Farmer/Labor | No |
MN | 65A | Cy Thao | Democratic/Farmer/Labor | Yes |
MN | 65B | Carlos Mariani | Democratic/Farmer/Labor | Did Not Vote |
MN | 66A | Alice Hausman | Democratic/Farmer/Labor | No |
MN | 66B | John Lesch | Democratic/Farmer/Labor | Yes |
MN | 67A | Tim Mahoney | Democratic/Farmer/Labor | Did Not Vote |
MN | 67B | Sheldon Johnson | Democratic/Farmer/Labor | No |
State | Name | Party | Vote |
---|---|---|---|
MN - 1A | Maxine Penas | R | Yes |
MN - 1B | Bernard 'Bernie' Lieder | Yes | |
MN - 2A | Kent Eken | Yes | |
MN - 2B | Brita Sailer | Yes | |
MN - 3A | David Dill | Yes | |
MN - 3A | Irv Anderson | Yes | |
MN - 3B | Loren A. Solberg | Yes | |
MN - 3B | Mary Murphy | Yes | |
MN - 4A | Frank R. Moe | Yes | |
MN - 4B | Larry Howes | R | No |
MN - 4B | Paul A. Marquart | Yes | |
MN - 5A | Tom Rukavina | Yes | |
MN - 5B | Anthony 'Tony' Sertich | Yes | |
MN - 7A | Thomas E. Huntley | Yes | |
MN - 7B | Mike Jaros | No | |
MN - 8A | Bill Hilty | No | |
MN - 8A | Bud Nornes | R | Yes |
MN - 8B | Judy Soderstrom | R | No |
MN - 9A | Morrie Lanning | R | Yes |
MN - 10B | Dean Simpson | R | Yes |
MN - 11A | Torrey N. Westrom | R | No |
MN - 11B | Mary Ellen Otremba | No | |
MN - 12A | Paul Gazelka | R | Yes |
MN - 12B | Greg Blaine | R | Yes |
MN - 13A | Bud Heidgerken | R | Yes |
MN - 13B | Al Juhnke | Yes | |
MN - 14A | Daniel Mark 'Dan' Severson | R | Yes |
MN - 14B | Larry J. Hosch | Yes | |
MN - 15A | Jim Knoblach | R | No |
MN - 15B | Larry Haws | Yes | |
MN - 16A | Sondra Erickson | R | No |
MN - 16B | Mark Douglas Olson | R | No |
MN - 17A | Robert B. 'Rob' Eastlund | R | Yes |
MN - 17B | Peter 'Pete' Nelson | R | Yes |
MN - 18A | Scott Newman | R | No |
MN - 18A | Dean Urdahl | R | Yes |
MN - 19A | Bruce D. Anderson | R | No |
MN - 19B | Thomas Earl 'Tom' Emmer | R | No |
MN - 20A | Aaron Peterson | Yes | |
MN - 20B | Lyle J. Koenen | Yes | |
MN - 21A | Marty J. Seifert | R | No |
MN - 21B | Brad Finstad | R | Yes |
MN - 22A | Doug Magnus | R | Yes |
MN - 22B | Rod Hamilton | R | Yes |
MN - 23A | Bob Gunther | R | Yes |
MN - 23A | Ruth E. Johnson | Yes | |
MN - 23B | Tony Cornish | R | No |
MN - 23B | John Dorn | Yes | |
MN - 24B | Patti Fritz | Yes | |
MN - 25A | Laura Brod | R | Yes |
MN - 25B | Ray Cox | R | Yes |
MN - 26A | Connie Ruth | R | Yes |
MN - 26A | Tina Liebling | No | |
MN - 27A | Dan Dorman | R | Yes |
MN - 27B | Jeanne E. Poppe | Yes | |
MN - 28A | Jerry Dempsey | R | Yes |
MN - 28A | Gene Pelowski Jr. | Yes | |
MN - 28B | Steven A. 'Steve' Sviggum | R | Yes |
MN - 29A | Randy Demmer | R | Yes |
MN - 29B | Francis 'Fran' Bradley | R | Yes |
MN - 30B | Andy J. Welti | Yes | |
MN - 31B | Tom M. Hackbarth | R | No |
MN - 31B | Gregory M. 'Greg' Davids | R | Yes |
MN - 33A | Steve Smith | R | No |
MN - 33B | Barbara J. 'Barb' Sykora | R | Yes |
MN - 34A | Joyce J. Peppin | R | No |
MN - 34A | Paul Kohls | R | No |
MN - 34B | Kurt Zellers | R | No |
MN - 35A | Jim Abeler II | R | Yes |
MN - 35B | Mark W. Buesgens | R | No |
MN - 36B | Melissa Hortman | Yes | |
MN - 37A | Lloyd Cybart | R | Yes |
MN - 37B | Dennis D. Ozment | R | Yes |
MN - 38A | Tim Wilkin | R | No |
MN - 38B | Matt Dean | R | No |
MN - 38B | Lynn Wardlow | R | Yes |
MN - 39B | Joseph 'Joe' Atkins | Yes | |
MN - 40A | Duke Powell | R | No |
MN - 40A | Michael V. 'Mike' Nelson | Yes | |
MN - 40B | Debra Hilstrom | Yes | |
MN - 41A | Ron Erhardt | R | No |
MN - 41B | Neil W. Peterson | R | Yes |
MN - 42A | Maria Ruud | No | |
MN - 42B | Erik Paulsen | R | No |
MN - 43A | Jeff Johnson | R | No |
MN - 43B | Ron Abrams | R | No |
MN - 43B | Leon M. Lillie | Yes | |
MN - 44B | Ronald Steven 'Ron' Latz | No | |
MN - 45A | Sandra Peterson | No | |
MN - 45A | Lyndon R. Carlson Sr. | No | |
MN - 46B | Steve Simon | Yes | |
MN - 47A | Denise R. Dittrich | Did Not Vote | |
MN - 47B | Joe Hoppe | R | Yes |
MN - 49A | Chris DeLaForest | R | No |
MN - 49B | Kathy M. Tingelstad | R | Yes |
MN - 50A | Barbara J. 'Barb' Goodwin | No | |
MN - 50B | Char Samuelson | R | Yes |
MN - 50B | Ann Lenczewski | No | |
MN - 51A | Andrew J. 'Andy' Westerberg | R | Yes |
MN - 51B | Connie Bernardy | No | |
MN - 52A | Richard 'Rick' Hansen | No | |
MN - 52A | Ray Vandeveer | R | No |
MN - 53A | Philip 'Phil' Krinkie | R | No |
MN - 53B | Doug Meslow | R | Yes |
MN - 54A | Mindy G. Greiling | No | |
MN - 54B | Bev Scalze | Yes | |
MN - 54B | Denny McNamara | R | Yes |
MN - 55A | Michael L. 'Mike' Beard | R | Yes |
MN - 55B | Nora Slawik | Yes | |
MN - 56A | Mike Charron | R | Yes |
MN - 56B | Karen Klinzing | R | No |
MN - 57A | Katie Sieben | Yes | |
MN - 58A | Mary Liz Holberg | R | No |
MN - 58B | Patrick 'Pat' Garofalo | R | Yes |
MN - 58B | Keith Maurice Ellison | No | |
MN - 59A | Joe Mullery | No | |
MN - 60A | Margaret Anderson Kelliher | Yes | |
MN - 60A | Diane Loeffler | No | |
MN - 60B | Phyllis Kahn | No | |
MN - 61A | Frank D. Hornstein | No | |
MN - 61B | Neva Walker | No | |
MN - 61B | Paul C. Thissen | Yes | |
MN - 62A | Karen J. Clark | No | |
MN - 63A | Jim T. Davnie | No | |
MN - 63B | Jean Wagenius | No | |
MN - 63B | Dan Larson | No | |
MN - 64A | Matt Entenza | Yes | |
MN - 64B | Michael 'Mike' Paymar | No | |
MN - 65A | Cy Thao | Yes | |
MN - 65B | Carlos Mariani | Did Not Vote | |
MN - 66A | Alice Hausman | No | |
MN - 66B | John Lesch | Yes | |
MN - 67A | Tim Mahoney | Did Not Vote | |
MN - 67B | Sheldon Johnson | No |