State | District | Name | Party | Vote |
---|---|---|---|---|
CT | 1 | Matthew D. 'Matt' Ritter | Democratic | Yes |
CT | 2 | Dan Carter | Republican | No |
CT | 3 | Minnie Gonzalez | Democratic | Did Not Vote |
CT | 4 | Kelvin Roldan | Democratic | Yes |
CT | 5 | Marie Lopez Kirkley-Bey | Democratic | Yes |
CT | 6 | Hector Luis Robles | Democratic | Yes |
CT | 7 | Douglas McCrory | Democratic | Yes |
CT | 8 | Timothy J. 'Tim' Ackert | Republican | No |
CT | 9 | Jason Rojas | Democratic | Yes |
CT | 10 | Henry J. Genga | Democratic | Yes |
CT | 11 | Timothy D. Larson | Democratic | Yes |
CT | 12 | Geoff Luxenberg | Democratic | Yes |
CT | 13 | John W. 'Jack' Thompson | Democratic | Yes |
CT | 14 | William 'Bill' Aman | Republican | No |
CT | 15 | David Baram | Democratic | Yes |
CT | 16 | Linda Schofield | Democratic | No |
CT | 17 | Timothy B. 'Tim' LeGeyt | Republican | No |
CT | 18 | Andrew M. 'Andy' Fleischmann | Democratic | Yes |
CT | 19 | Brian Becker | Democratic | Yes |
CT | 21 | William A. 'Bill' Wadsworth | Republican | No |
CT | 22 | Elizabeth A. 'Betty' Boukus | Democratic | Did Not Vote |
CT | 23 | Marilyn Giuliano | Republican | No |
CT | 24 | Timothy E. 'Tim' O'Brien Jr. | Democratic | Yes |
CT | 25 | Robert C. 'Bobby' Sanchez | Democratic | Yes |
CT | 26 | Peter A. Tercyak | Democratic | Yes |
CT | 27 | Sandra Helen 'Sandy' Nafis | Democratic | Yes |
CT | 28 | Russell A. 'Russ' Morin | Democratic | Yes |
CT | 29 | Antonio 'Tony' Guerrera | Democratic | No |
CT | 30 | Joe Aresimowicz | Democratic | Yes |
CT | 31 | Prasad Srinivasan | Republican | No |
CT | 32 | Christie Carpino | Republican | No |
CT | 33 | Joseph C. Serra | Democratic | Did Not Vote |
CT | 34 | Gail K. Hamm | Democratic | No |
CT | 35 | James M. Crawford | Democratic | Did Not Vote |
CT | 36 | Philip J. 'Phil' Miller | Democratic | Yes |
CT | 37 | Ed Jutila | Democratic | No |
CT | 38 | Elizabeth Betsy Ritter | Democratic | Yes |
CT | 39 | Ernest Hewett | Democratic | Yes |
CT | 40 | Edward E. 'Ted' Moukawsher | Democratic | Yes |
CT | 41 | Elissa T. Wright | Democratic | Yes |
CT | 42 | Tom Reynolds | Democratic | No |
CT | 43 | Diana S. Urban | Democratic | Yes |
CT | 44 | Mae M. Flexer | Democratic | Yes |
CT | 45 | Steven T. 'Steve' Mikutel | Democratic | No |
CT | 46 | Melissa Riley | Democratic | Yes |
CT | 47 | Christopher Coutu | Republican | No |
CT | 48 | Linda A. Orange | Democratic | Yes |
CT | 49 | Susan Johnson | Democratic | Yes |
CT | 50 | Mike Alberts | Republican | No |
CT | 51 | Daniel S. 'Danny' Rovero | Democratic | No |
CT | 52 | Penny Bacchiochi | Republican | No |
CT | 53 | Bryan Hurlburt | Democratic | Yes |
CT | 54 | Gregory 'Gregg' Haddad | Democratic | Yes |
CT | 55 | Pamela Z. 'Pam' Sawyer | Republican | No |
CT | 56 | Claire L. Janowski | Democratic | No |
CT | 57 | Christopher Davis | Republican | No |
CT | 58 | Kathleen M. 'Kathy' Tallarita | Democratic | Yes |
CT | 59 | David W. Kiner | Democratic | Yes |
CT | 60 | Peggy Sayers | Democratic | No |
CT | 61 | Elaine C. 'Elaine' O'Brien | Democratic | Yes |
CT | 62 | Bill Simanski | Republican | No |
CT | 63 | John B. Rigby | Republican | No |
CT | 64 | Roberta B. Willis | Democratic | Yes |
CT | 65 | Michelle L. Cook | Democratic | Yes |
CT | 66 | Craig A. Miner | Republican | No |
CT | 67 | Clark J. Chapin | Republican | No |
CT | 68 | Sean Williams | Republican | No |
CT | 69 | Arthur J. 'Art' O'Neill | Republican | No |
CT | 70 | Rosa C. Rebimbas | Republican | No |
CT | 71 | Anthony J. 'Tony' D'Amelio | Republican | No |
CT | 72 | Larry B. Butler | Democratic | Yes |
CT | 73 | Jeffrey J. Berger | Democratic | Yes |
CT | 74 | Selim G. Noujaim | Republican | No |
CT | 75 | David Aldarondo | Democratic | Yes |
CT | 76 | John E. Piscopo | Republican | No |
CT | 77 | Christopher A. Wright | Democratic | Yes |
CT | 78 | Whit Betts | Republican | No |
CT | 79 | Frank N. Nicastro Sr. | Democratic | No |
CT | 80 | Robert C. 'Rob' Sampson | Republican | No |
CT | 81 | Bruce P. 'Zeke' Zalaski | Democratic | Yes |
CT | 83 | Catherine F. Abercrombie | Democratic | Yes |
CT | 84 | Christopher G. 'Chris' Donovan | Democratic | Yes |
CT | 85 | Mary M. Mushinsky | Democratic | Yes |
CT | 86 | Vincent J. 'Vin' Candelora | Republican | No |
CT | 87 | David Yaccarino | Republican | No |
CT | 88 | Brendan Sharkey | Democratic | Yes |
CT | 89 | Vickie Orsini Nardello | Democratic | Yes |
CT | 90 | Mary G. Fritz | Democratic | Yes |
CT | 91 | Peter F. Villano | Democratic | Yes |
CT | 92 | Patricia A. 'Pat' Dillon | Democratic | Yes |
CT | 93 | Toni Edmonds Walker | Democratic | Yes |
CT | 94 | Gary A. Winfield | Democratic | Yes |
CT | 95 | Juan R. Candelaria | Democratic | Yes |
CT | 96 | Roland J. Lemar | Democratic | Yes |
CT | 97 | Robert W. 'Bob , Rob' Megna | Democratic | Yes |
CT | 98 | Patricia M. 'Pat' Widlitz | Democratic | Yes |
CT | 99 | James M. Albis | Democratic | Yes |
CT | 100 | Matthew L. 'Matt' Lesser | Democratic | Yes |
CT | 101 | Noreen S. Kokoruda | Republican | No |
CT | 102 | Lonnie Reed | Democratic | Yes |
CT | 103 | Alfred C. 'Al' Adinolfi | Republican | No |
CT | 104 | Linda Menna Gentile | Democratic | Did Not Vote |
CT | 105 | Leonard C. 'Len' Greene Jr. | Republican | No |
CT | 106 | Christopher Brennan Lyddy | Democratic | Yes |
CT | 107 | David A. Scribner | Republican | No |
CT | 108 | Richard A. Smith | Republican | No |
CT | 109 | Joseph J. Taborsak | Democratic | Yes |
CT | 110 | Robert 'Bob' Godfrey | Democratic | Did Not Vote |
CT | 111 | John H. Frey | Republican | No |
CT | 112 | DebraLee Hovey | Republican | No |
CT | 113 | Jason Perillo | Republican | No |
CT | 114 | Themis Klarides | Republican | No |
CT | 115 | Stephen D. 'Steve' Dargan | Democratic | No |
CT | 116 | Louis P. 'Lou' Esposito | Democratic | Yes |
CT | 117 | Paul Davis | Democratic | Did Not Vote |
CT | 118 | Kim Rose | Democratic | No |
CT | 119 | Richard F. 'Dick' Roy | Democratic | No |
CT | 120 | Laura R. Hoydick | Republican | Did Not Vote |
CT | 121 | Terrance E. 'Terry' Backer | Democratic | Did Not Vote |
CT | 122 | Lawrence G. Miller | Republican | No |
CT | 123 | T.R. Rowe | Republican | No |
CT | 124 | Charles 'Don' Clemons Jr. | Democratic | Yes |
CT | 125 | John W. Hetherington | Republican | No |
CT | 126 | Charlie L. Stallworth | Democratic | Yes |
CT | 127 | John F. 'Jack' Hennessy | Democratic | Yes |
CT | 128 | Andres Ayala Jr. | Democratic | Yes |
CT | 129 | Auden C. Grogins | Democratic | Yes |
CT | 130 | Ezequiel Santiago | Democratic | Yes |
CT | 131 | David K. Labriola | Republican | No |
CT | 132 | Brenda L. Kupchick | Republican | No |
CT | 133 | Kim Fawcett | Democratic | Yes |
CT | 134 | Tony Hwang | Republican | No |
CT | 135 | John T. Shaban | Republican | No |
CT | 136 | Jonathan Steinberg | Democratic | Yes |
CT | 137 | Chris Perone | Democratic | Yes |
CT | 138 | Janice R. 'Jan' Giegler | Republican | No |
CT | 139 | Kevin Ryan | Democratic | Yes |
CT | 140 | Bruce V. Morris | Democratic | Yes |
CT | 141 | Terrie E. Wood | Republican | No |
CT | 142 | Lawrence F. 'Larry' Cafero Jr. | Republican | No |
CT | 143 | Gail Lavielle | Republican | No |
CT | 144 | Michael L. 'Mike' Molgano | Republican | No |
CT | 145 | Patricia Billie Miller | Democratic | Did Not Vote |
CT | 146 | Gerald M. Fox III | Democratic | Yes |
CT | 147 | William Tong | Democratic | Yes |
CT | 148 | Daniel J. 'Dan' Fox | Democratic | Yes |
CT | 149 | Olivia R. 'Livvy' Floren | Republican | No |
CT | 150 | Lile R. Gibbons | Republican | Did Not Vote |
CT | 151 | Alfred F. 'Fred' Camillo Jr. | Republican | No |
CT | Emil 'Buddy' Altobello Jr. | Democratic | Yes |
State | Name | Party | Vote |
---|---|---|---|
CT - 1 | Matthew D. 'Matt' Ritter | D | Yes |
CT - 2 | Dan Carter | R | No |
CT - 3 | Minnie Gonzalez | D | Did Not Vote |
CT - 4 | Kelvin Roldan | D | Yes |
CT - 5 | Marie Lopez Kirkley-Bey | D | Yes |
CT - 6 | Hector Luis Robles | D | Yes |
CT - 7 | Douglas McCrory | D | Yes |
CT - 8 | Timothy J. 'Tim' Ackert | R | No |
CT - 9 | Jason Rojas | D | Yes |
CT - 10 | Henry J. Genga | D | Yes |
CT - 11 | Timothy D. Larson | D | Yes |
CT - 12 | Geoff Luxenberg | D | Yes |
CT - 13 | John W. 'Jack' Thompson | D | Yes |
CT - 14 | William 'Bill' Aman | R | No |
CT - 15 | David Baram | D | Yes |
CT - 16 | Linda Schofield | D | No |
CT - 17 | Timothy B. 'Tim' LeGeyt | R | No |
CT - 18 | Andrew M. 'Andy' Fleischmann | D | Yes |
CT - 19 | Brian Becker | D | Yes |
CT - 21 | William A. 'Bill' Wadsworth | R | No |
CT - 22 | Elizabeth A. 'Betty' Boukus | D | Did Not Vote |
CT - 23 | Marilyn Giuliano | R | No |
CT - 24 | Timothy E. 'Tim' O'Brien Jr. | D | Yes |
CT - 25 | Robert C. 'Bobby' Sanchez | D | Yes |
CT - 26 | Peter A. Tercyak | D | Yes |
CT - 27 | Sandra Helen 'Sandy' Nafis | D | Yes |
CT - 28 | Russell A. 'Russ' Morin | D | Yes |
CT - 29 | Antonio 'Tony' Guerrera | D | No |
CT - 30 | Joe Aresimowicz | D | Yes |
CT - 31 | Prasad Srinivasan | R | No |
CT - 32 | Christie Carpino | R | No |
CT - 33 | Joseph C. Serra | D | Did Not Vote |
CT - 34 | Gail K. Hamm | D | No |
CT - 35 | James M. Crawford | D | Did Not Vote |
CT - 36 | Philip J. 'Phil' Miller | D | Yes |
CT - 37 | Ed Jutila | D | No |
CT - 38 | Elizabeth Betsy Ritter | D | Yes |
CT - 39 | Ernest Hewett | D | Yes |
CT - 40 | Edward E. 'Ted' Moukawsher | D | Yes |
CT - 41 | Elissa T. Wright | D | Yes |
CT - 42 | Tom Reynolds | D | No |
CT - 43 | Diana S. Urban | D | Yes |
CT - 44 | Mae M. Flexer | D | Yes |
CT - 45 | Steven T. 'Steve' Mikutel | D | No |
CT - 46 | Melissa Riley | D | Yes |
CT - 47 | Christopher Coutu | R | No |
CT - 48 | Linda A. Orange | D | Yes |
CT - 49 | Susan Johnson | D | Yes |
CT - 50 | Mike Alberts | R | No |
CT - 51 | Daniel S. 'Danny' Rovero | D | No |
CT - 52 | Penny Bacchiochi | R | No |
CT - 53 | Bryan Hurlburt | D | Yes |
CT - 54 | Gregory 'Gregg' Haddad | D | Yes |
CT - 55 | Pamela Z. 'Pam' Sawyer | R | No |
CT - 56 | Claire L. Janowski | D | No |
CT - 57 | Christopher Davis | R | No |
CT - 58 | Kathleen M. 'Kathy' Tallarita | D | Yes |
CT - 59 | David W. Kiner | D | Yes |
CT - 60 | Peggy Sayers | D | No |
CT - 61 | Elaine C. 'Elaine' O'Brien | D | Yes |
CT - 62 | Bill Simanski | R | No |
CT - 63 | John B. Rigby | R | No |
CT - 64 | Roberta B. Willis | D | Yes |
CT - 65 | Michelle L. Cook | D | Yes |
CT - 66 | Craig A. Miner | R | No |
CT - 67 | Clark J. Chapin | R | No |
CT - 68 | Sean Williams | R | No |
CT - 69 | Arthur J. 'Art' O'Neill | R | No |
CT - 70 | Rosa C. Rebimbas | R | No |
CT - 71 | Anthony J. 'Tony' D'Amelio | R | No |
CT - 72 | Larry B. Butler | D | Yes |
CT - 73 | Jeffrey J. Berger | D | Yes |
CT - 74 | Selim G. Noujaim | R | No |
CT - 75 | David Aldarondo | D | Yes |
CT - 76 | John E. Piscopo | R | No |
CT - 77 | Christopher A. Wright | D | Yes |
CT - 78 | Whit Betts | R | No |
CT - 79 | Frank N. Nicastro Sr. | D | No |
CT - 80 | Robert C. 'Rob' Sampson | R | No |
CT - 81 | Bruce P. 'Zeke' Zalaski | D | Yes |
CT - 83 | Catherine F. Abercrombie | D | Yes |
CT - 84 | Christopher G. 'Chris' Donovan | D | Yes |
CT - 85 | Mary M. Mushinsky | D | Yes |
CT - 86 | Vincent J. 'Vin' Candelora | R | No |
CT - 87 | David Yaccarino | R | No |
CT - 88 | Brendan Sharkey | D | Yes |
CT - 89 | Vickie Orsini Nardello | D | Yes |
CT - 90 | Mary G. Fritz | D | Yes |
CT - 91 | Peter F. Villano | D | Yes |
CT - 92 | Patricia A. 'Pat' Dillon | D | Yes |
CT - 93 | Toni Edmonds Walker | D | Yes |
CT - 94 | Gary A. Winfield | D | Yes |
CT - 95 | Juan R. Candelaria | D | Yes |
CT - 96 | Roland J. Lemar | D | Yes |
CT - 97 | Robert W. 'Bob , Rob' Megna | D | Yes |
CT - 98 | Patricia M. 'Pat' Widlitz | D | Yes |
CT - 99 | James M. Albis | D | Yes |
CT - 100 | Matthew L. 'Matt' Lesser | D | Yes |
CT - 101 | Noreen S. Kokoruda | R | No |
CT - 102 | Lonnie Reed | D | Yes |
CT - 103 | Alfred C. 'Al' Adinolfi | R | No |
CT - 104 | Linda Menna Gentile | D | Did Not Vote |
CT - 105 | Leonard C. 'Len' Greene Jr. | R | No |
CT - 106 | Christopher Brennan Lyddy | D | Yes |
CT - 107 | David A. Scribner | R | No |
CT - 108 | Richard A. Smith | R | No |
CT - 109 | Joseph J. Taborsak | D | Yes |
CT - 110 | Robert 'Bob' Godfrey | D | Did Not Vote |
CT - 111 | John H. Frey | R | No |
CT - 112 | DebraLee Hovey | R | No |
CT - 113 | Jason Perillo | R | No |
CT - 114 | Themis Klarides | R | No |
CT - 115 | Stephen D. 'Steve' Dargan | D | No |
CT - 116 | Louis P. 'Lou' Esposito | D | Yes |
CT - 117 | Paul Davis | D | Did Not Vote |
CT - 118 | Kim Rose | D | No |
CT - 119 | Richard F. 'Dick' Roy | D | No |
CT - 120 | Laura R. Hoydick | R | Did Not Vote |
CT - 121 | Terrance E. 'Terry' Backer | D | Did Not Vote |
CT - 122 | Lawrence G. Miller | R | No |
CT - 123 | T.R. Rowe | R | No |
CT - 124 | Charles 'Don' Clemons Jr. | D | Yes |
CT - 125 | John W. Hetherington | R | No |
CT - 126 | Charlie L. Stallworth | D | Yes |
CT - 127 | John F. 'Jack' Hennessy | D | Yes |
CT - 128 | Andres Ayala Jr. | D | Yes |
CT - 129 | Auden C. Grogins | D | Yes |
CT - 130 | Ezequiel Santiago | D | Yes |
CT - 131 | David K. Labriola | R | No |
CT - 132 | Brenda L. Kupchick | R | No |
CT - 133 | Kim Fawcett | D | Yes |
CT - 134 | Tony Hwang | R | No |
CT - 135 | John T. Shaban | R | No |
CT - 136 | Jonathan Steinberg | D | Yes |
CT - 137 | Chris Perone | D | Yes |
CT - 138 | Janice R. 'Jan' Giegler | R | No |
CT - 139 | Kevin Ryan | D | Yes |
CT - 140 | Bruce V. Morris | D | Yes |
CT - 141 | Terrie E. Wood | R | No |
CT - 142 | Lawrence F. 'Larry' Cafero Jr. | R | No |
CT - 143 | Gail Lavielle | R | No |
CT - 144 | Michael L. 'Mike' Molgano | R | No |
CT - 145 | Patricia Billie Miller | D | Did Not Vote |
CT - 146 | Gerald M. Fox III | D | Yes |
CT - 147 | William Tong | D | Yes |
CT - 148 | Daniel J. 'Dan' Fox | D | Yes |
CT - 149 | Olivia R. 'Livvy' Floren | R | No |
CT - 150 | Lile R. Gibbons | R | Did Not Vote |
CT - 151 | Alfred F. 'Fred' Camillo Jr. | R | No |
CT - | Emil 'Buddy' Altobello Jr. | D | Yes |