State | District | Name | Party | Vote |
---|---|---|---|---|
MA | Bristol and Norfolk | James E. 'Jim' Timilty | Democratic | No |
MA | First Bristol and Plymouth | Joan M. Menard | Democratic | Yes |
MA | Second Bristol and Plymouth | Mark C. Montigny | Democratic | Yes |
MA | Cape and Islands | Robert A. 'Rob' O'Leary | Democratic | Yes |
MA | First Essex | Steven A. Baddour | Democratic | No |
MA | Second Essex | Frederick E. Berry | Democratic | Yes |
MA | Third Essex | Thomas M. McGee | Democratic | Yes |
MA | First Essex and Middlesex | Bruce E. Tarr | Republican | No |
MA | Second Essex and Middlesex | Susan C. Tucker | Democratic | Yes |
MA | Hampden | Stephen J. 'Steve' Buoniconti | Democratic | Did Not Vote |
MA | First Hampden and Hampshire | Brian P. Lees | Republican | No |
MA | Second Hampden and Hampshire | Michael R. Knapik | Republican | No |
MA | Hampshire, Franklin and Worcester | Stanley C. 'Stan' Rosenberg | Democratic | Pair Yea |
MA | First Middlesex | Steven C. Panagiotakos | Democratic | No |
MA | Second Middlesex | Patricia D. 'Pat' Jehlen | Democratic | Yes |
MA | Third Middlesex | Susan C. Fargo | Democratic | Yes |
MA | Fourth Middlesex | Robert A. Havern III | Democratic | Did Not Vote |
MA | Middlesex and Essex | Richard R. Tisei | Republican | No |
MA | First Middlesex and Norfolk | Karen E. Spilka | Democratic | Yes |
MA | Second Middlesex and Norfolk | Cynthia Stone 'Cindy' Creem | Democratic | Yes |
MA | Middlesex and Worcester | Pamela P. Resor | Democratic | Yes |
MA | Middlesex, Suffolk and Essex | Jarrett T. Barrios | Democratic | Yes |
MA | Norfolk and Plymouth | Michael W. Morrissey | Democratic | Yes |
MA | Norfolk, Bristol and Middlesex | Scott P. Brown | Republican | No |
MA | Norfolk, Bristol and Plymouth | Brian A. Joyce | Democratic | Yes |
MA | Plymouth and Barnstable | Therese Murray | Democratic | Yes |
MA | Second Plymouth and Bristol | Robert S. Creedon Jr. | Democratic | No |
MA | Plymouth and Norfolk | Robert L. 'Bob' Hedlund Jr. | Republican | No |
MA | First Suffolk | John A. 'Jack' Hart Jr. | Democratic | Yes |
MA | Second Suffolk | Dianne Wilkerson | Democratic | Yes |
MA | First Suffolk and Middlesex | Robert E. 'Bob' Travaglini | Democratic | Yes |
MA | Second Suffolk and Middlesex | Steven A. Tolman | Democratic | Yes |
MA | Suffolk and Norfolk | Marian Walsh | Democratic | Yes |
MA | First Worcester | Harriette L. Chandler | Democratic | Yes |
MA | Second Worcester | Edward M. Augustus Jr. | Democratic | Yes |
MA | Worcester and Middlesex | Robert A. Antonioni | Democratic | Yes |
MA | Worcester, Hampden, Hampshire and Middlesex | Stephen M. 'Steve' Brewer | Democratic | No |
MA | Worcester and Norfolk | Richard T. 'Dick' Moore | Democratic | Yes |
MA | Andrea F. Nuciforo Jr. | Democratic | Yes | |
MA | Third Bristol and Plymouth | Marc R. Pacheco | Democratic | Pair Nay |
State | Name | Party | Vote |
---|---|---|---|
MA - Bristol and Norfolk | James E. 'Jim' Timilty | D | No |
MA - First Bristol and Plymouth | Joan M. Menard | D | Yes |
MA - Second Bristol and Plymouth | Mark C. Montigny | D | Yes |
MA - Cape and Islands | Robert A. 'Rob' O'Leary | D | Yes |
MA - First Essex | Steven A. Baddour | D | No |
MA - Second Essex | Frederick E. Berry | D | Yes |
MA - Third Essex | Thomas M. McGee | D | Yes |
MA - First Essex and Middlesex | Bruce E. Tarr | R | No |
MA - Second Essex and Middlesex | Susan C. Tucker | D | Yes |
MA - Hampden | Stephen J. 'Steve' Buoniconti | D | Did Not Vote |
MA - First Hampden and Hampshire | Brian P. Lees | R | No |
MA - Second Hampden and Hampshire | Michael R. Knapik | R | No |
MA - Hampshire, Franklin and Worcester | Stanley C. 'Stan' Rosenberg | D | Pair Yea |
MA - First Middlesex | Steven C. Panagiotakos | D | No |
MA - Second Middlesex | Patricia D. 'Pat' Jehlen | D | Yes |
MA - Third Middlesex | Susan C. Fargo | D | Yes |
MA - Fourth Middlesex | Robert A. Havern III | D | Did Not Vote |
MA - Middlesex and Essex | Richard R. Tisei | R | No |
MA - First Middlesex and Norfolk | Karen E. Spilka | D | Yes |
MA - Second Middlesex and Norfolk | Cynthia Stone 'Cindy' Creem | D | Yes |
MA - Middlesex and Worcester | Pamela P. Resor | D | Yes |
MA - Middlesex, Suffolk and Essex | Jarrett T. Barrios | D | Yes |
MA - Norfolk and Plymouth | Michael W. Morrissey | D | Yes |
MA - Norfolk, Bristol and Middlesex | Scott P. Brown | R | No |
MA - Norfolk, Bristol and Plymouth | Brian A. Joyce | D | Yes |
MA - Plymouth and Barnstable | Therese Murray | D | Yes |
MA - Second Plymouth and Bristol | Robert S. Creedon Jr. | D | No |
MA - Plymouth and Norfolk | Robert L. 'Bob' Hedlund Jr. | R | No |
MA - First Suffolk | John A. 'Jack' Hart Jr. | D | Yes |
MA - Second Suffolk | Dianne Wilkerson | D | Yes |
MA - First Suffolk and Middlesex | Robert E. 'Bob' Travaglini | D | Yes |
MA - Second Suffolk and Middlesex | Steven A. Tolman | D | Yes |
MA - Suffolk and Norfolk | Marian Walsh | D | Yes |
MA - First Worcester | Harriette L. Chandler | D | Yes |
MA - Second Worcester | Edward M. Augustus Jr. | D | Yes |
MA - Worcester and Middlesex | Robert A. Antonioni | D | Yes |
MA - Worcester, Hampden, Hampshire and Middlesex | Stephen M. 'Steve' Brewer | D | No |
MA - Worcester and Norfolk | Richard T. 'Dick' Moore | D | Yes |
MA - | Andrea F. Nuciforo Jr. | D | Yes |
MA - Third Bristol and Plymouth | Marc R. Pacheco | D | Pair Nay |